Kinų horoskopas

 

Kinų laiko skaičiavimo sistema yra daugiau kaip 3000 metų senumo. Ji atsirado ilgai prieš tai, kada Europoje pradėjo atsirasti pirmos astrologijos užuomazgos. Senieji kinai labai rimtai studijavo astronomiją – yra net aprašytas atsitikimas, kai imperatorius Čung Kang liepė nukirsti galvas keliems žyniams nesugebėjusiems numatyti saulės užtemimą. Mūsų dienų astronomai žinias apie seniai praeityje atsitikusius saulės ir mėnulio užtemimus, kometas ir kitus dangaus reiškinius gauna būtent iš senųjų Kinijos astronomų traktatų. Pirmąjį žvaigždžių katalogą kinų astronomai sudarė per 100 metų greičiau nei tai padarė egiptiečiai.

 

Pirmojo tūkstantmečio prieš mūsų erą pradžioje Kinijos astronomai jau žinojo, kad metus negalima padalyti į vienodą mėnesių skaičių. Mėnesio trukmė, remiantis Mėnulio fazių kaita, buvo nustatyta kaip 291/2  paros, bet metų trukmė, remiantis Saulės judėjimu dangaus skliautu, kaip 3651/4 paros. Rezultate atsirado Kinų Mėnulio-saulės kalendorius, kuriame metai sutapo su Saulės metais, o mėnesis su Mėnulio mėnesiu.

 

Skirtingai nuo astrologijos, kuri užsiima pranašavimu pagrinde naudojant Saulės, planetų ir žvaigždžių padėtį, kinų horoskopas yra sudarytas remiantis 12 metų ciklu. Kiekvieniems metams 12 metų cikle yra duotas konkretaus gyvūno vardas. Rytuose yra plačiai paplitusi nuomonė, kad kiekvienas iš šių 12 gyvūnų gimusius šio gyvūno metais žmones apdovanoja konkrečiomis ypatybėmis ir charakterio bruožais. Pavyzdžiui, Beždžionės metais gimusiems yra lemta tapti vikriais, tačiau ne visai sąžiningiems verslo žmonėmis, Gyvatės metais gimusiems yra būdinga gyvenimo išmintis, gimę Šuns metais yra neramūs ir tiki idealais ir t. t.

 

Pagal legendą šie 12 gyvūnų kartą atėjo pas Budą sulaukti naujuosius metus. Buda į šventę buvo pakvietęs šimtus skirtingų gyvūnų, bet atėjo tik žiurkė, jautis, tigras, katinas, drakonas, gyvatė, arklys, ožka, beždžionė, gaidys, šuo ir kiaulė – 12 gyvūnų – 12 mėnesių – 12 metų. Šis dalijimas yra labai aiškus, tiktai kiekvieno 12 metų ciklo pabaigoje atsiranda 13 mėnuo. Dėl to Kinų naujieji metai neprasideda vieną ir tą pačią dieną, bet kasmet vis kitą datą, laikotarpyje nuo sausio 20 d. iki vasario 20 d.

 

Dauguma europiečių į Zodiako ženklus ir su jais susijusius pranašavimus (horoskopus) žiūri kaip į pramogą. Rytuose į savo horoskopą žiūri su visu rimtumu. Gimti drakono metais rytuose skaitosi labai gerai, kadangi drakonai gimsta „po sėkmės ženklu“. 1988 metais (tai buvo drakono metai) daug kinų šeimų labai rizikavo, pažeisdami įstatymą draudžiantį gimdyti daugiau nei vieną vaiką šeimoje, kad tik jiems gimtų vaikas – Drakonas.

 

Tigrui būdingas nepastovumas, todėl prieš naujuosius 1986 metus, visoje Kinijoje buvo didžiulės eilės santuokų registravimui – kad tik nepradėtų šeiminį gyvenimą metais, kurie nežada pastovumo.

 

Kinai tiki, kad horoskopo ženklas turi įtakos ne tik žmogaus fizinėms duomenims ir charakteriui, bet ir likimui – todėl Kinijoje ypač domimasi kaip kiekvieni konkretūs metai įtakos po kitu ženklu gimusį likimą.